Undergraduate and Graduate Student Awards

This is an accordion element with a series of buttons that open and close related content panels.

2018

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Sarah Dance, Holly Embke, Marissa Kneer, Rob Mooney and Ben Peterson

Chase-Noland Scholarship:  Dane McKittrick and Tommy Shannon

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Kira Denis, Mike Krellwitz, Sydney Widell and Matt Zink

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships: Grad Fellow, Holly Embke and Undergrad Fellows Matt Chotlos and Natalie Schmer

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Vince Butitta and Rob Mooney

Charlotte Stein Student Travel Award: 

Lee Zinn Scholarship:  Matt Chotlos

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Keith Lyster, Anna Grace Schmidt, Thomas Shannon, Aviah Stillman

2017

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Stephanie Berg, Anthony Bortolazzo, Marissa Kneer, Aaron Koning & Luke Loken, Alexandra Linz, Rob Mooney, Ben Peterson, John Rodstrom, Paul Schramm, Michael Spear

Chase-Noland Scholarship:  Will Rosenthal

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Riley Steinbrenner

William F. Huffman Scholarship:  Riley Steinbrenner

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships: Grad Fellow, Dom Ciruzzi and Undergrad Fellows Kaela Amundson and Ishita Aghi

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Michael Spear

Charlotte Stein Student Travel Award: Rob Mooney

Lee Zinn Scholarship:  Matt Chotlos

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Keith Lyster, Anna Grace Schmidt, Thomas Shannon, Aviah Stillman

2016

Anna Grant Birge Memorial Scholarship: Civil and Environmental Engineering student Carolyn Voter; Environmental Chemistry and Technology student Benjamin Peterson; Freshwater and Marine Sciences students Julia Hart, Cristina Herren and Michael Spear; Geological Engineering student Dominick Ciruzzi; and Zoology students Robert Mooney, Tiago Ribeiro and Jake Walsh

Jean B. and E.T. Juday Award:  undergraduates Emily McParlane and Luke Maillefer

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  graduate student Dominick Ciruzzi and undergraduates Margaret Sobolewski and Keith Lyster

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Zoology student Aaron Koning

Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship:  Freshwater and Marine Sciences student Luke Loken

Charlotte Stein Student Travel Award:  graduate student Alison Mikulyuk

Lee Zinn Scholarship:  undergraduate Brandon Dobraska

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Amelia Flannery, Nicholas Framsted, Anna Krieg, Thomas Shannon and Mykala Sobieck

Etienne Fluet-Chouinard was awarded a Scott Kloeck-Jenson Fellowship.

2015

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Botany student Kristin Michels; Environmental Chemistry and Technology students Megan McConville and Robin Rohwer; Freshwater & Marine Sciences (FMS) students Vince Butitta, Etienne Fluet-Chouinard, Malgorzata Golub, Cristina Herren, Luke Loken and Andy Stevens (also in Water Resources Management); Geoscience student Elisabeth Schlaudt (also in Water Resources Management); Microbiology student Alexandra Linz; and Zoology student Jake Walsh

Chase-Noland Scholarship:  undergraduate Thomas Shannon

William F. Huffman Scholarship:  undergraduate Ben Kranner

Jean B. and E.T. Juday Awards:  undergraduates Ellen Albright and Patrick Dowd

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  undergraduates Annakathryn Kruger and Michael Webber, and FMS graduate student Colin Smith

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Zoology student Jake Walsh

Charlotte Stein Student Travel Award:  FMS student Ben Kraemer

Lee Zinn Scholarship:  undergraduate Anders Uppgaard

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Michaela Kromrey, Allison Kuehn, Jing (Juno) Li and Emily Whitaker

Zoology student Jake Walsh received the Graduate Student Peer Mentor Award and the Award for Mentoring Undergraduates in Research, Scholarly and Creative Activities.

2014

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Michael Braus, Michael Busch, kara Cromwell, Alexandra Linz, Luke Loken, Andrew Maizel, Robin Rohwer, Luke Winslow, Samuel Zipper

Chase-Noland Scholarship:  Samantha Neary

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Jamie Dobosenski, Ben Kranner

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Paul Schramm, Meredity Smalley

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Evan Childress

Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship:  Etienne Fluet-Chouinard, Ben Kraemer, Samantha Oliver

Charlotte Stein Student Travel Award: Luke Loken

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Patrick Dowd, Nick Gubbins

Freshwater and Marine Science student John Crawford has been selected as the recipient of the 2014 Exceptional Promise in Graduate Research Award from the Ecological Society of America (ESA) Aquatic Ecology Section.

2013

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Ryan Batt, Evan Childress, John Crawford, Kara Cromwell, Etienne Fluet-Chouinard, Trevor Ghyklin, Malgortza (Gosia) Golub, Megan Haserodt, Luke Loken, Megan McConville, Benjamin Oyserman, Jake Walsh

Chase-Noland Scholarship:  Emily Hilts

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Weston Matthews, Tom Thalhuber

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Matt Bodin, Paul Schramm

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Luke Winslow

Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Jake Walsh

Charlotte Stein Student Travel Award: Alexandra Linz

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Kaitlin Jasper, Aisha Liebenow, Weston, Matthews, Seth Spawn

Zoology student Aaron Koning was awarded a 2013 Graduate Research Fellowship through the National Science Foundation.

Freshwater and Marine Science student Ali Mikulyuk received the Wisconsin Lakes Partnership’s 2013 Wisconsin Lake Stewardship Award.

 

2012

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Ben Althouse, Lucas Beversdorf, Evan Childress, Ben Crary, John Crawford, Kara Cromwell, Trevor Ghylin, Malgorzata (Gosia) Golub, Aaron Koning, Darren Pilcher, Luke Winslow, Samuel Zipper

Chase-Noland Scholarship:  Lauren Hennelly

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Emily Hilts, Weston Matthews, Tom Thalhuber

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Jasmine Jolitz

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Alexandra Linz

Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Aaron Koning

Charlotte Stein Student Travel Award: John Crawford

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Cal Buelo, Aaron Besaw, Ali Branscombe, Carly Broshat, Vanessa Constant, Max Kleinhans (UVa), Molly Lloyd, Craig Snortheim, Megan Tomamichel

Undergraduate Lauren Hennelly was the recipient of a Wisconsin Hilldale Undergradutate/Faculty Research Fellowship with Pete McIntyre as her faculty collaborator.

Undergraduate Emily Hilts was awarded a Holstrom Environmental Scholarship with Jake Vander Zanden as her faculty collaborator.

Limnology and Marine Science student Alison Mikulyuk was awarded a 2012 Graduate Research Fellowship through the National Science Foundation.

 

2011

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Brian Althouse, John Crawford, Jereme Graeta, Anastasia Gunawan, Emily Kara, Alex Latzka, Madeline Magee, Nathan Wells

Chase-Noland Scholarship:  Jason Kurtzweil, Ryan Toman

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Jonathan Celmer, Ellen Heyn, Sarah Jones-Witthuhn

John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Tracy Stacy

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Jereme Gaeta, Matt Kornis

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Matthew Marcott

2010

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Jereme Gaeta, Gretchen Hansen, Emily kara, Khurram Sattar Khan, Matthew Kornis, John Reimer, Jennifer Schmitz

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michael Caballero, Nick Heredia

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  John Powers

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Page Mieritz, Samantha Reuter

2009

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Eric Booth, Jereme Gaeta, Gretchen Hansen, Natalie Huisman, Emily kara, Khurram Khan, Matt Kornis, Steve Powers, Zulkifly Shahrizim

Chase-Noland Scholarship:  Steve Klobucar

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michael Balliett, Alex Gorzalski, Zach Lawson

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Tim Cline, Nick Heredia, Robert Johnson, Samantha Reuter, Aliya Rubinstein, Kathryn Van Gheem

2008

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Reinette Biggs, Matt Fuller, Sally Gallagher, Natalie Huisman, Matt Kornis, Ying-Tien Lin, Steve Powers, Ashley Shade, Scott Van Egeren, Brian Weidel

Chase-Noland Scholarship:  Kevin McDonnell, Eric Moody, Holly Powell, Michael Wachtendonk

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Katie Lee, Samantha Mueller, David Welkie

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Alexander Heeren, Samuel Ko, Ryan Kroiss, Zach Lawson, Matt Van Winkle

2007

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Eric Booth, Matt Fuller, Adam Hoffman, Yi-Fang Hsieh, Natalie Huisman, Olaf Jensen, Stuart Jones, Matt Kornis, Nick Preston, Jennifer Schmitz, Chris Solomon

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Ryan Kroiss, Beth Pfotenhauer, Lindsay Schaffner

Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Jennifer Schmitz

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Amy Kolpin, Rachel Penczykowski, James Tracey, John Walters

2006

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Reinette Biggs, Laura Craig, Matt Diebel, Sutart Jones, Sara Kerr, Eunsoo Kim, Noah Lottig, Steve Powers, Nick Preston, Chris Solomon, Brian Weidel, Hengliang Yuan

Chase-Noland Scholarship:  Kyle Amend

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Richard Hartson, Kira Langree

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Matthew Gurascio, Nicole Hayes, Lara Kohler

2005

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  David Gilroy, Olaf Jensen, Stuart Jones, Pieter Johnson, Eunsoo Kim

Chase-Noland Scholarship:  Owen Langman

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Tyler Ahrenstorff, Katie Dosch

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Allison Babler, Roger Forseth, Peter Lisi, Timothy Looney

2004

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Shawn Chadwick, Kenneth Forshay, Julie Hahm, Sara Hilleaas, Pieter Johnson, Nobuaki Kimura, Gemma May, Sheri M,oor, Dan O’Brien, Cailin Orr, Michelle Peach, Suzanne Peyer, Katie Predick, Brian Roth, Chris Solomon

Chase-Noland Scholarship:  Adrienne Tandberg

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Laura Kessler, Jonathan Popper

Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Darren Bade

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: James Morrison, Michelle Nault, Katherine Pofahl, Amanda Schiller, Jacob Tetzlaff

2003

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Darren Bade, Shawn Chadwick, Catherine Hein, Matthew Helmus, Andrea Herr-Turoff, Michael Hoffmann, Pieter Johnson, Jeff Jorgensen, Dawoon Jung, Nichola Maness, Norman Mercado-Silva, Brian Roth, Justin Wanek

Chase-Noland Scholarship:  James Colonso, Julia McCarthy

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Ava Murphy, Jerome Weis

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Sara Bassak, Philip Berko, Nicholas Christianson, William Fetzer, James Morrison, Daniel Stanton, Adrienne Tandberg, Jeff Watters, Evan Whalen

2002

Anna Grant Birge Memorial Scholarships: Paula Allen, Mara Finkelstein, Dawoon Jung, Suzanne Kercher, Gemma May, Normal Mercado-Silva, Brian Roth, Greg Sass, Theo Willis, Edward Young

Chase-Noland Scholarship:  Noah Lottig, Emily Ruell

Arthur Hasler Award:  Amina Pollard

Jean B. and E.T. Juday Awards: Taryn Clark, James Colonso, Stacy Lischka

Charlotte Stein Student Travel Award:
Norman Mercado Silva

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Brian Belz, Jeremy Chacon, Crystal Fankhauser, Patrick Hermann, Stuart Jones, Kira Novakofski, Justin Wanek, Jerome Weis

2001

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Gregory Gelembuik, Isaac Kaplan, Donna Kashian, Linda Puth, Brian Roth, Carlos Santos, Greg Sass, Jeff Schell, Karen Wilson

Chase-Noland Scholarship:  Carolyn Antonie

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Stacy Lischka, Kate Schulz

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:
Caitlin Gille, Catherine Hein, Mark Nordheim, Katherine Spiporski

2000

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Darren Bade, Elena Bennett, Amina Pollard, Brian Roth, arlos

Chase-Noland Scholarship:  Aaron Thiel

Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michelle Luebke

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Jesse Lepak, Adam Ray, Matt Van de Bogert, Jordy Waller

1999

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Benjamin Greenfield, Cheegwan Lee, Linda Puth, Gary Quick, Carlos Santos Flores, Jeffrey Schell, John Spranza, Karen Wilson

Chase-Noland Scholarship:  Kari Hammarstein

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Roger Bolliger

1998

Anna Grant Birge Memorial Scholarships: William Foreman, Cheegwan Lee, Amina Pollard, Linda Puth, Carlos Santos Flores, Linda Zelewski

Chase-Noland Scholarship:  Julie O’Leary

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Rita Anderson, Heather Bucholz, Lisa Diconstanzo, Jefferson Hinke, Brian Hunker,

1997

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Christopher Harvey, Evan Lau, Theodore Willis, Michael Zorn

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Carrie Becker, Alison Colby, Susan Fuenger, Gretchen Gerrish, Elizabeth Havice, Evelyn Hsu, Andy Milbauer, Anastasia Olander, Carrie Scheele

1996

Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Dorothy Boorse, Madeline Fisher, Tom Hrabik, Evan Lau, David Lewis, Tom O’Keefe

Chase-Noland Scholarship:  Alison Colby, Sean Geib

Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:
Seth Budick, Michael Cary, Shawn Giblin, Shawn Gieb, James Hood, Mark Peterson, Sara Walsh

1995 - 1986

1995
Anna Grant Birge Buchan, Lucy
Boorse, Dorothy
Klug, Jen
Nieuwenhuis, Deb
O’Keefe, Thomas
Shurin, Jonathan
Wilson, Karen
Chase-Noland LeBouton, Joseph
1994
Anna Grant Birge Arnott, Shelly
Boorse, Dorothy
Cottingham, Kathy
Fischer, Janet
Hrabik, Thomas
Soranno, Pat
Chase-Noland Ochiai, Masako
1993
Anna Grant Birge Fisher, Janet
Gorski, Patrick
Johnson, Timothy
Mika, Teresa
Sanderson, Beth
Weaver, Melissa
Chase-Noland Shah, Mark
1992
Anna Grant Birge Ackerman, Jeff
Arancibia, Patricia
Brazner, John
Dunning, Charles
Gorski, Patrick
Mika, Teresa
Olsen, Patti
Torrentera Blanco, Laura
Chase-Noland Colburn, Pamela
Oldenburg, Patrick
1991
Anna Grant Birge Ackerman, Jeff
Black, Ross
Hoffman, Judith
Torrentera Blanco, Laura
Chase-Noland Stenhart, Geoffrey
Katz, Nico
1990
Anna Grant Birge Black, Ross
Dunning, Charles
Gardner, Lance
Hoffman, Judith
Chase-Noland Keefer, Matthew
1989
Chase-Noland Moegenburg, Susan
1988
Anna Grant Birge Meeker, James
Nelson, Jay
Parejko, Ken
Schneider, Daniel
Chase-Noland Nitithamyong, Charoen
1987
Anna Grant Birge Downie, Trevor
Dowse, James
Fullerton, Mike
Nelson, Jay
Parejko, Kenneth
Schneider, Daniel
Chase-Noland McCarty, John
1986
Anna Grant Birge Bohanan, Robert
Friedman, Jonathan
Knight, Susan
Parejko, Ken
Schneider, Daniel
1985
Anna Grant Birge Bohanan, Robert
Bouchard, Ray
He, Xi
Marin, Luis
Nelson, Jay
Sierszen, Michael
Wallace, Stuart
1984
Anna Grant Birge Hurley, James
Nelson, Jay
Swackhamer, Deborah
1983
Anna Grant Birge Krabbenhoft, David
Kranzfelder, Jim
Lyons, John
Nelson, Jay
Sierszen, Michael
1982
Anna Grant Birge Boston, Harry
Machesky, Mike