University of Wisconsin–Madison

Undergraduate and Graduate Student Awards

  • 2017

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Stephanie Berg, Anthony Bortolazzo, Marissa Kneer, Aaron Koning & Luke Loken, Alexandra Linz, Rob Mooney, Ben Peterson, John Rodstrom, Paul Schramm, Michael Spear

    Chase-Noland Scholarship:  Will Rosenthal

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Riley Steinbrenner

    William F. Huffman Scholarship:  Riley Steinbrenner

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships: Grad Fellow, Dom Ciruzzi and Undergrad Fellows Kaela Amundson and Ishita Aghi

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Michael Spear

    Charlotte Stein Student Travel Award: Rob Mooney

    Lee Zinn Scholarship:  Matt Chotlos

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Keith Lyster, Anna Grace Schmidt, Thomas Shannon, Aviah Stillman

  • 2016

    Anna Grant Birge Memorial Scholarship: Civil and Environmental Engineering student Carolyn Voter; Environmental Chemistry and Technology student Benjamin Peterson; Freshwater and Marine Sciences students Julia Hart, Cristina Herren and Michael Spear; Geological Engineering student Dominick Ciruzzi; and Zoology students Robert Mooney, Tiago Ribeiro and Jake Walsh

    Jean B. and E.T. Juday Award:  undergraduates Emily McParlane and Luke Maillefer

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  graduate student Dominick Ciruzzi and undergraduates Margaret Sobolewski and Keith Lyster

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Zoology student Aaron Koning

    Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship:  Freshwater and Marine Sciences student Luke Loken

    Charlotte Stein Student Travel Award:  graduate student Alison Mikulyuk

    Lee Zinn Scholarship:  undergraduate Brandon Dobraska

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Amelia Flannery, Nicholas Framsted, Anna Krieg, Thomas Shannon and Mykala Sobieck

    Etienne Fluet-Chouinard was awarded a Scott Kloeck-Jenson Fellowship.

  • 2015

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Botany student Kristin Michels; Environmental Chemistry and Technology students Megan McConville and Robin Rohwer; Freshwater & Marine Sciences (FMS) students Vince Butitta, Etienne Fluet-Chouinard, Malgorzata Golub, Cristina Herren, Luke Loken and Andy Stevens (also in Water Resources Management); Geoscience student Elisabeth Schlaudt (also in Water Resources Management); Microbiology student Alexandra Linz; and Zoology student Jake Walsh

    Chase-Noland Scholarship:  undergraduate Thomas Shannon

    William F. Huffman Scholarship:  undergraduate Ben Kranner

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  undergraduates Ellen Albright and Patrick Dowd

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  undergraduates Annakathryn Kruger and Michael Webber, and FMS graduate student Colin Smith

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Zoology student Jake Walsh

    Charlotte Stein Student Travel Award:  FMS student Ben Kraemer

    Lee Zinn Scholarship:  undergraduate Anders Uppgaard

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Michaela Kromrey, Allison Kuehn, Jing (Juno) Li and Emily Whitaker

    Zoology student Jake Walsh received the Graduate Student Peer Mentor Award and the Award for Mentoring Undergraduates in Research, Scholarly and Creative Activities.

  • 2014

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Michael Braus, Michael Busch, kara Cromwell, Alexandra Linz, Luke Loken, Andrew Maizel, Robin Rohwer, Luke Winslow, Samuel Zipper

    Chase-Noland Scholarship:  Samantha Neary

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Jamie Dobosenski, Ben Kranner

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Paul Schramm, Meredity Smalley

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Evan Childress

    Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship:  Etienne Fluet-Chouinard, Ben Kraemer, Samantha Oliver

    Charlotte Stein Student Travel Award: Luke Loken

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Patrick Dowd, Nick Gubbins

    Freshwater and Marine Science student John Crawford has been selected as the recipient of the 2014 Exceptional Promise in Graduate Research Award from the Ecological Society of America (ESA) Aquatic Ecology Section.

  • 2013

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Ryan Batt, Evan Childress, John Crawford, Kara Cromwell, Etienne Fluet-Chouinard, Trevor Ghyklin, Malgortza (Gosia) Golub, Megan Haserodt, Luke Loken, Megan McConville, Benjamin Oyserman, Jake Walsh

    Chase-Noland Scholarship:  Emily Hilts

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Weston Matthews, Tom Thalhuber

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Matt Bodin, Paul Schramm

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Luke Winslow

    Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Jake Walsh

    Charlotte Stein Student Travel Award: Alexandra Linz

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Kaitlin Jasper, Aisha Liebenow, Weston, Matthews, Seth Spawn

    Zoology student Aaron Koning was awarded a 2013 Graduate Research Fellowship through the National Science Foundation.

    Freshwater and Marine Science student Ali Mikulyuk received the Wisconsin Lakes Partnership’s 2013 Wisconsin Lake Stewardship Award.

     

  • 2012

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Ben Althouse, Lucas Beversdorf, Evan Childress, Ben Crary, John Crawford, Kara Cromwell, Trevor Ghylin, Malgorzata (Gosia) Golub, Aaron Koning, Darren Pilcher, Luke Winslow, Samuel Zipper

    Chase-Noland Scholarship:  Lauren Hennelly

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Emily Hilts, Weston Matthews, Tom Thalhuber

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Jasmine Jolitz

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Alexandra Linz

    Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Aaron Koning

    Charlotte Stein Student Travel Award: John Crawford

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:  Cal Buelo, Aaron Besaw, Ali Branscombe, Carly Broshat, Vanessa Constant, Max Kleinhans (UVa), Molly Lloyd, Craig Snortheim, Megan Tomamichel

    Undergraduate Lauren Hennelly was the recipient of a Wisconsin Hilldale Undergradutate/Faculty Research Fellowship with Pete McIntyre as her faculty collaborator.

    Undergraduate Emily Hilts was awarded a Holstrom Environmental Scholarship with Jake Vander Zanden as her faculty collaborator.

    Limnology and Marine Science student Alison Mikulyuk was awarded a 2012 Graduate Research Fellowship through the National Science Foundation.

     

  • 2011

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Brian Althouse, John Crawford, Jereme Graeta, Anastasia Gunawan, Emily Kara, Alex Latzka, Madeline Magee, Nathan Wells

    Chase-Noland Scholarship:  Jason Kurtzweil, Ryan Toman

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Jonathan Celmer, Ellen Heyn, Sarah Jones-Witthuhn

    John and Patricia Lane Summer Research Scholarships:  Tracy Stacy

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Jereme Gaeta, Matt Kornis

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Matthew Marcott

  • 2010

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Jereme Gaeta, Gretchen Hansen, Emily kara, Khurram Sattar Khan, Matthew Kornis, John Reimer, Jennifer Schmitz

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michael Caballero, Nick Heredia

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  John Powers

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Page Mieritz, Samantha Reuter

  • 2009

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Eric Booth, Jereme Gaeta, Gretchen Hansen, Natalie Huisman, Emily kara, Khurram Khan, Matt Kornis, Steve Powers, Zulkifly Shahrizim

    Chase-Noland Scholarship:  Steve Klobucar

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michael Balliett, Alex Gorzalski, Zach Lawson

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Tim Cline, Nick Heredia, Robert Johnson, Samantha Reuter, Aliya Rubinstein, Kathryn Van Gheem

  • 2008

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Reinette Biggs, Matt Fuller, Sally Gallagher, Natalie Huisman, Matt Kornis, Ying-Tien Lin, Steve Powers, Ashley Shade, Scott Van Egeren, Brian Weidel

    Chase-Noland Scholarship:  Kevin McDonnell, Eric Moody, Holly Powell, Michael Wachtendonk

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Katie Lee, Samantha Mueller, David Welkie

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Alexander Heeren, Samuel Ko, Ryan Kroiss, Zach Lawson, Matt Van Winkle

  • 2007

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Eric Booth, Matt Fuller, Adam Hoffman, Yi-Fang Hsieh, Natalie Huisman, Olaf Jensen, Stuart Jones, Matt Kornis, Nick Preston, Jennifer Schmitz, Chris Solomon

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Ryan Kroiss, Beth Pfotenhauer, Lindsay Schaffner

    Dorothy Powers Grant and Eugene Lodewick Grant Memorial Scholarship: Jennifer Schmitz

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Amy Kolpin, Rachel Penczykowski, James Tracey, John Walters

  • 2006

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Reinette Biggs, Laura Craig, Matt Diebel, Sutart Jones, Sara Kerr, Eunsoo Kim, Noah Lottig, Steve Powers, Nick Preston, Chris Solomon, Brian Weidel, Hengliang Yuan

    Chase-Noland Scholarship:  Kyle Amend

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Richard Hartson, Kira Langree

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Matthew Gurascio, Nicole Hayes, Lara Kohler

  • 2005

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  David Gilroy, Olaf Jensen, Stuart Jones, Pieter Johnson, Eunsoo Kim

    Chase-Noland Scholarship:  Owen Langman

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Tyler Ahrenstorff, Katie Dosch

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Allison Babler, Roger Forseth, Peter Lisi, Timothy Looney

  • 2004

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Shawn Chadwick, Kenneth Forshay, Julie Hahm, Sara Hilleaas, Pieter Johnson, Nobuaki Kimura, Gemma May, Sheri M,oor, Dan O’Brien, Cailin Orr, Michelle Peach, Suzanne Peyer, Katie Predick, Brian Roth, Chris Solomon

    Chase-Noland Scholarship:  Adrienne Tandberg

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Laura Kessler, Jonathan Popper

    Kenneth W. Malueg Limnology Scholarship:  Darren Bade

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: James Morrison, Michelle Nault, Katherine Pofahl, Amanda Schiller, Jacob Tetzlaff

  • 2003

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Darren Bade, Shawn Chadwick, Catherine Hein, Matthew Helmus, Andrea Herr-Turoff, Michael Hoffmann, Pieter Johnson, Jeff Jorgensen, Dawoon Jung, Nichola Maness, Norman Mercado-Silva, Brian Roth, Justin Wanek

    Chase-Noland Scholarship:  James Colonso, Julia McCarthy

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Ava Murphy, Jerome Weis

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Sara Bassak, Philip Berko, Nicholas Christianson, William Fetzer, James Morrison, Daniel Stanton, Adrienne Tandberg, Jeff Watters, Evan Whalen

  • 2002

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships: Paula Allen, Mara Finkelstein, Dawoon Jung, Suzanne Kercher, Gemma May, Normal Mercado-Silva, Brian Roth, Greg Sass, Theo Willis, Edward Young

    Chase-Noland Scholarship:  Noah Lottig, Emily Ruell

    Arthur Hasler Award:  Amina Pollard

    Jean B. and E.T. Juday Awards: Taryn Clark, James Colonso, Stacy Lischka

    Charlotte Stein Student Travel Award:
    Norman Mercado Silva

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Brian Belz, Jeremy Chacon, Crystal Fankhauser, Patrick Hermann, Stuart Jones, Kira Novakofski, Justin Wanek, Jerome Weis

  • 2001

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Gregory Gelembuik, Isaac Kaplan, Donna Kashian, Linda Puth, Brian Roth, Carlos Santos, Greg Sass, Jeff Schell, Karen Wilson

    Chase-Noland Scholarship:  Carolyn Antonie

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Stacy Lischka, Kate Schulz

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:
    Caitlin Gille, Catherine Hein, Mark Nordheim, Katherine Spiporski

  • 2000

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Paula Allen, Darren Bade, Elena Bennett, Amina Pollard, Brian Roth, arlos

    Chase-Noland Scholarship:  Aaron Thiel

    Jean B. and E.T. Juday Awards:  Michelle Luebke

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Jesse Lepak, Adam Ray, Matt Van de Bogert, Jordy Waller

  • 1999

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Benjamin Greenfield, Cheegwan Lee, Linda Puth, Gary Quick, Carlos Santos Flores, Jeffrey Schell, John Spranza, Karen Wilson

    Chase-Noland Scholarship:  Kari Hammarstein

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Roger Bolliger

  • 1998

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships: William Foreman, Cheegwan Lee, Amina Pollard, Linda Puth, Carlos Santos Flores, Linda Zelewski

    Chase-Noland Scholarship:  Julie O’Leary

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Rita Anderson, Heather Bucholz, Lisa Diconstanzo, Jefferson Hinke, Brian Hunker,

  • 1997

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Christopher Harvey, Evan Lau, Theodore Willis, Michael Zorn

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation: Carrie Becker, Alison Colby, Susan Fuenger, Gretchen Gerrish, Elizabeth Havice, Evelyn Hsu, Andy Milbauer, Anastasia Olander, Carrie Scheele

  • 1996

    Anna Grant Birge Memorial Scholarships:  Dorothy Boorse, Madeline Fisher, Tom Hrabik, Evan Lau, David Lewis, Tom O’Keefe

    Chase-Noland Scholarship:  Alison Colby, Sean Geib

    Research Experiences for Undergraduates (REU) awards funded by the National Science Foundation:
    Seth Budick, Michael Cary, Shawn Giblin, Shawn Gieb, James Hood, Mark Peterson, Sara Walsh

  • 1995 - 1986
    1995
    Anna Grant Birge Buchan, Lucy
    Boorse, Dorothy
    Klug, Jen
    Nieuwenhuis, Deb
    O’Keefe, Thomas
    Shurin, Jonathan
    Wilson, Karen
    Chase-Noland LeBouton, Joseph
    1994
    Anna Grant Birge Arnott, Shelly
    Boorse, Dorothy
    Cottingham, Kathy
    Fischer, Janet
    Hrabik, Thomas
    Soranno, Pat
    Chase-Noland Ochiai, Masako
    1993
    Anna Grant Birge Fisher, Janet
    Gorski, Patrick
    Johnson, Timothy
    Mika, Teresa
    Sanderson, Beth
    Weaver, Melissa
    Chase-Noland Shah, Mark
    1992
    Anna Grant Birge Ackerman, Jeff
    Arancibia, Patricia
    Brazner, John
    Dunning, Charles
    Gorski, Patrick
    Mika, Teresa
    Olsen, Patti
    Torrentera Blanco, Laura
    Chase-Noland Colburn, Pamela
    Oldenburg, Patrick
    1991
    Anna Grant Birge Ackerman, Jeff
    Black, Ross
    Hoffman, Judith
    Torrentera Blanco, Laura
    Chase-Noland Stenhart, Geoffrey
    Katz, Nico
    1990
    Anna Grant Birge Black, Ross
    Dunning, Charles
    Gardner, Lance
    Hoffman, Judith
    Chase-Noland Keefer, Matthew
    1989
    Chase-Noland Moegenburg, Susan
    1988
    Anna Grant Birge Meeker, James
    Nelson, Jay
    Parejko, Ken
    Schneider, Daniel
    Chase-Noland Nitithamyong, Charoen
    1987
    Anna Grant Birge Downie, Trevor
    Dowse, James
    Fullerton, Mike
    Nelson, Jay
    Parejko, Kenneth
    Schneider, Daniel
    Chase-Noland McCarty, John
    1986
    Anna Grant Birge Bohanan, Robert
    Friedman, Jonathan
    Knight, Susan
    Parejko, Ken
    Schneider, Daniel
    1985
    Anna Grant Birge Bohanan, Robert
    Bouchard, Ray
    He, Xi
    Marin, Luis
    Nelson, Jay
    Sierszen, Michael
    Wallace, Stuart
    1984
    Anna Grant Birge Hurley, James
    Nelson, Jay
    Swackhamer, Deborah
    1983
    Anna Grant Birge Krabbenhoft, David
    Kranzfelder, Jim
    Lyons, John
    Nelson, Jay
    Sierszen, Michael
    1982
    Anna Grant Birge Boston, Harry
    Machesky, Mike